Állásinterjú: tippek a sikeres szerepléshez, a buktatók elkerüléséhez

Állásinterjú: tippek a sikeres szerepléshez, a buktatók elkerüléséhez

Talán mondanunk sem kell, hogy egy állásinterjús részvételi lehetőség mekkora esély azt illetően, hogy meggyőzzük a munkáltatót szakmai kompetenciáinkról, a meghirdetett pozícióval kapcsolatos alkalmasságunkról. Igen ám, de ott az érem másik oldala is, vagyis akár az állás elnyerésével kapcsolatos minden reményünk elszállhat, ha sokat bakizunk, felkészületlenség jeleit mutatjuk és úgy összességében rosszul teljesítünk az interjú során. Ennek elkerülése végett összegyűjtöttünk néhány olyan jótanácsot, melyek követésével nagyobb eséllyel tehetünk jó benyomást az interjú résztvevőire és kerülhetünk el néhány, a hibáinkból adódó kellemetlen pillanatot.

Készüljünk fel önmagunkból   

Elsőre talán furcsán hangozhat, de nagyon is logikus, hisz egy állásinterjún mi leszünk a középpontban, és a legkülönfélébb kérdésekre kell válaszolnunk, melyek érinthetik akár az eddigi karrierünket, motivációnkat, jövőbeli terveinket és számos egyéb más tényezőt. Nem árt tehát, ha összeszedjük a gondolatainkat, és pontos elképzeléseket alkotunk azt illetően, hogy mik is azok a velünk kapcsolatos fontos tudnivalók, amelyekről mindenképpen be szeretnénk számolni az interjú során.

A legjobb, ha ehhez magunk elé vesszük az önéletrajzunkat és újra átfutjuk az ott leírtakat. Minden bizonnyal az interjú résztvevői előtt is ott lesz a beküldött dokumentumunk a beszélgetés alatt, és könnyen előfordulhat, hogy az ebben leírtakra hivatkozva tesznek fel 1-1 kérdést. Az pedig rendkívül kellemetlen helyzeteket szülhet, ha ilyenkor nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy mi is szerepel a CV-nkben és ebből kifolyólag láthatóan összezavarodunk. Érdemes tehát ezt az áttekintést megejteni, és akár néhány panelmondatot is begyakorolni az önéletrajzban szereplő információkkal kapcsolatban.

Informálódjunk a cégről

Nagyon sok álláskereső követi el többek között Győrben is azt a hibát, hogy az interjú előtt nem jár utána részletesebben a kiszemelt céggel kapcsolatos legfontosabb tudnivalóknak. A legfontosabb tudnivalók alatt értjük többek között a vállalat tevékenységi körét, az iparágban elfoglalt pozícióját, vagy a legfőbb versenytársait. Ezenkívül nem árt a vállalati kultúrának is részletesebben utánajárni, ez ugyanis egyrészt segíthet eldönteni azt, hogy összességében mennyire illeszkedünk az adott céges környezetbe, másrészt egy jó lehetőséget szolgáltat arra, hogy beleszőjük a jelentkezésünk miértjét kifejtő válaszadásunkba.

Keltsünk minél jobb első benyomást

Tekintsünk úgy az állásinterjúra, hogy már abban a pillanatban kezdetét veszi, ahogy beléptünk a cég területére. Viselkedjünk tehát mindenkivel udvariasan, sosem tudhatjuk, hogy éppen ki jön szembe velünk a folyosón. Ezenkívül a jó első benyomás további elengedhetetlen feltétele a pontosság. Borzasztóan kínos elkésni egy állásinterjúról, és a teljesítményünket is befolyásolhatja a késés miatt kialakult stresszes helyzet. A legjobb, ha már az interjú előtti napon megtervezzük az odajutásunkat, illetve előkészítjük az öltözékünket.

Ha pedig már az öltözéknél tartunk, ennek fontossága ugyancsak megkérdőjelezhetetlen az első megítélésünket illetően. Járjunk tehát utána a cégnél alkalmazott dress code-nak és ez alapján döntsük el, hogy formális öltözetben jelenünk meg, vagy valamivel lazább szettet is választhatunk. További információkkal a megfelelő állásinterjús öltözetet illetően az alábbi cikk szolgál:

https://blog.cvonline.hu/2018/interju/igy-oltozkodj-allasinterjura/17145

 

Figyeljünk a kommunikációnkra

Az állásinterjú során a verbális és a nonverbális kommunikációnkra egyaránt nagy figyelmet kell fordítanunk. A verbális kommunikációnk terén ügyeljünk az artikulált, jól érthető beszédre, és a normális beszédtempó tartására. Reflektáljunk az interjúztatók kommunikációs stílusára, azaz alkalmazkodjunk az általuk éreztetett hangnemhez. Rendkívül fontos továbbá, hogy semmi esetre se vágjunk a kérdező szavába még akkor sem, ha már a kérdés feltevésének a kezdetén tudjuk, hogy pontosan mire szeretne rákérdezni. Ezenkívül tanácsos nem belebonyolódni hosszas történetmesélésbe, hanem a fontos részleteket tartalmazóan, ám mégis tömören megfogalmazni mondanivalónkat.

Tippek a sikeres állásinterjúhoz

Emellett ne kövessük el azt a hibát, hogy nem tulajdonítunk nagy jelentőséget a nonverbális kommunikációnak. Már a kézfogásunk alapján is vonhatnak le bizonyos következtetéseket velünk kapcsolatban, tehát ennek során mutassunk határozottságot, ugyanakkor ne vigyük túlzásba se, vagyis ne szorítsuk túlságosan meg a másik kezét. Az interjú alatt mindig keressük a szemkontaktusokat, tiszteljük meg az interjú résztvevőit azzal, hogy a szemükbe nézünk, mikor a kérdéseiket teszik fel, illetve akkor is, mikor ezekre választ adunk. Figyeljünk továbbá a testtartásunkra is, üljünk egyenesen mégis lazán, és semmiképp se kulcsoljuk össze a karjainkat, azzal ugyanis a zárkózottságunkat fejezzük ki. További jótanácsok az állásinterjún mutatott nonverbális kommunikációval kapcsolatban:

https://jobrecord.hu/blog/kommunikacio-az-allasinterjun-kozeppontban-a-nonverbalis-jelek

Mutassunk érdeklődést

Egy kiváló módszer motiváltságunk, illetve a pozícióval kapcsolatos érdeklődésünk kifejezésére, ha megragadjuk az erre alkalmas pillanatot és kérdéseket teszünk fel az interjú készítőinek. Fontos, hogy ezek a kérdések relevánsak legyenek az állás betöltését illetően, tehát például érdeklődhetünk egy átlagos munkanap, a pozícióval járó kihívások vagy a lehetséges munkatársaink felől. A lényeg az, hogy olyan dolgokra kérdezzünk rá, melyek számunkra is értékes információkkal szolgálhatnak és/vagy tanúbizonyságot tesznek arról, hogy valóban érdekel minket a lehetőség. A kérdésfeltevés mikéntjének kapcsán az alábbi cikk lehet segítségünkre:

https://szegedallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/892/igy-kerdezzunk-egy-allasinterjun

Végezzünk utókövetést

Az egész országban, így természetesen Győrben sem annyira elterjedt még az interjút követő utógondozás, vagy másképpen megfogalmazva a follow-up levél megírása. Érdemes azonban élni ezzel a lehetőséggel, mivel jó alkalom lehet arra, hogy megkülönböztessük magunkat a többi jelentkezőtől. Ez egy üzleties stílusban megíródott levél, melyben megköszönhetjük az állásinterjús részvételt, és – itt jön a lényeg – beszámolhatunk az interjún tapasztalt élményeinkről, benyomásainkról. Összességében tehát ez nem egy köszönő vagy udvarló levél, inkább egyfajta lehetőség arra nézve, hogy még többet megmutassunk magunkból és jobban kifejezésre juttassuk a pozíció megszerzése iránti törekvésünket. Bővebb információk ezzel kapcsolatban:

https://www.menekuljelore.hu/blog/191-follow-up-avagy-az-utogondozas-rejtelmei

Ha mindezek tudatában készen állunk egy állásinterjús részvételre, nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán és válogassunk a legfrissebb állásajánlatok közül!

 

GyorAllas.hu N.G.