A munkahely elvesztésének kezelése három megközelítésből

A munkahely elvesztésének kezelése három megközelítésből

Kevés olyan ember van, akit ne viselne meg a munkahelye elvesztése, pláne a pandémiával terhelt bizonytalan időkben. Természetesen ennek feldolgozása munkavállalóként eltérő lehet, mind módjában, mind pedig hosszát tekintve. Vannak, akik pár hét vagy akár pár napot követően belevetik magukat az aktív álláskeresésbe, míg mások hónapokig gyászolják az elveszített munkájukat. A következőkben nekik szeretnénk segítséget nyújtani azzal, hogy összegyűjtünk néhány jótanácsot a talpraálláshoz, tesszük mindezt három megközelítést alkalmazva, vagyis lélektani, anyagi és karrierépítési szempontból fogjuk megvizsgálni az újrakezdéshez szükséges lépéseket.

A munkahely elvesztésének lélektana

A munkahelyünk elvesztését követően természetes, ha egyfajta letargiát érzünk. A pszichológusok szerint ekkor hasonló folyamaton megyünk keresztül, mint mikor egy kapcsolatunk ér véget, éppen ezért gyakran szokták gyászfolyamatként is emlegetni. Nem feltétlenül szükséges azonban ezt az időszakot hosszasan elhúzni, sőt törekedni kell arra, hogy minél előbb túljussunk a negatív érzelmi állapoton.

Ehhez első lépésként őszintének kell lennünk magunkhoz, és bevallanunk, hogy valóban megvisel a munkahelyünk elvesztése. Ezt követően fontos az önreflexió is, vagyis vizsgáljuk meg, hogy pontosan mi vezetett a munkánk elvesztéséhez, mekkora mértékben vagyunk ezért felelősek, és milyen szinten tekinthetjük magunkat a körülmények áldozatainak. Legyünk magunkkal ezesetben teljesen őszinték, a legjobb, ha egy külső, elfogulatlan szemlélő véleményét is kikérjük ezzel kapcsolatban, mivel ezáltal egy objektív véleményt tudunk kapni a helyzetünkről. A fentebb említett, munkahely elvesztéséhez kötődő gyászperiódusról egyébként itt olvashatunk bővebben:

https://mindsetpszichologia.hu/munkahelyi-vesztesegeink-arnyekaban

Végül pedig tegyünk azért, hogy összeszedjük magunkat. Gyászfolyamat ide vagy oda, azt azért fontos realizálnunk, hogy korántsem egy hozzátartozó vagy közeli ismerős elvesztéséről beszélünk. Az sajnos egy végleges és visszacsinálhatatlan állapot, ellentétben a munkanélküliséggel. Rengeteg munkalehetőség állhat még előttünk, különösen egy akkora városban, mint Győr. Keressük a kínálkozó alkalmakat!

A munkahely elvesztésének lélektana

A munkahely elvesztésével járó legnagyobb nehézség: az anyagiak

Az anyagi nehézségektől való félelem és kétségbeesés minden bizonnyal hamar ránk törnek a munkahelyünk elvesztésével való szembesülést követően. Ez nem csoda, hisz mindenki pénzből él, a számlák pedig nincsennek tekintettel arra, hogy éppen van-e munkánk vagy sem. Ne halogassuk tehát az utánajárást annak, hogy jogosultak vagyunk-e az álláskeresési járadék igénybevételének.

Jogosultságunkat illetően a helyi foglalkoztatási osztály fog határozatot hozni, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy alapvetően milyen szempontoknak kell megfelelni a sikeres igénylés érdekében. Álláskeresési járadékra az jogosult, aki álláskereső, a kérelem benyújtását megelőző 3 évben legalább 360 napig munkaviszonyban állt, továbbá munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre és az állami foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet találni a számára. Az álláskeresési járadékkal kapcsolatban részletesebb információk az alábbi linken elérhetőek:

https://nfsz.munka.hu/cikk/78/Ki_jogosult_allaskeresesi_jaradekra

Emellett pedig fontos, hogy az álláskeresési időszakunk alatt – ha eddig nem tettük volna – törekedjünk a pénzügyi tudatosságra. El kell fogadnunk, hogy ezen időszak során össze kell húznunk a nadrágszíjat, és lemondanunk bizonyos élvezeti cikkekről a számlák befizetése, vagy az alapvető élelmiszerek megvásárlása érdekében. Áthidalásként elgondolkodhatunk az alkalmi munkavállalás lehetőségén, még akkor is, ha ezen munkák esetleg távol esnek érdeklődésünktől vagy képzettségünktől.

Visszatérés a karrierépítés mezsgyéjére

Karrierszempontból nem feltétlenül kell elpocsékolt időnek lennie az álláskereséssel töltött időszaknak. Ennek során is nagy előrelépéseket tudunk tenni a karrierünket illetően. Nagy hangsúlyt helyezhetünk például az önismeretre, annak realizálása ugyanis, hogy pontosan merre tartunk és hogy mi a célunk az életben elengedhetetlen tényező ahhoz, hogy sikerrel vegyük a munka világában elénk gördülő akadályokat.

Ezenkívül önmagunk képzésére is fordíthatunk időt és energiát, elvégre a lifelong learning, azaz élethosszig tartó tanulás korát éljük. Fejlesszük eddigi, vagy sajátítsunk el teljesen új képességeket a munkanélküliség időszaka alatt, ezzel is növelve önbizalmunkat, illetve munkaerőpiaci értékünket. Emellett pedig ne feledkezzünk meg a kapcsolatépítésről sem, Győrben is rengeteg állás kerül kapcsolatok segítségével betöltésre, tehát igyekezzünk megteremteni magunknak ennek lehetőségét!

Álláskeresőként továbbá kövessük figyelemmel a https://gyorallas.hu/ főoldalát a legfrissebb nyitott pozíciók érdekében.

 

GyorAllas.hu N.G.