Egy új munkahelyre beilleszkedni nem mindenkinek megy egyszerűen. A rengeteg új ember, az új pozícióba való belerázódás, illetve úgy általánosságban az addig megszokott környezet megváltozása sok munkavállalót állít kihívás elé, függetlenül attól, hogy mennyire jó szakember az illető. Nincs azonban ezzel semmi baj, nem vagyunk egyformák, teljesen normális, ha valaki például a zárkózottságából adódóan kicsit nehezebben akklimatizálódik az új céges légkörhöz. A következőkben nekik szeretnénk segíteni néhány tanáccsal, melyeket követve kicsit felgyorsíthatják ezt a folyamatot, és hamarabb érezhetik magukat otthonosabban az új munkahelyükön.
Ezen tanácsokat alapvetően két megközelítésből fogjuk részletezni: egyrészt bemutatjuk, hogy amennyiben új dolgozók vagyunk egy cégnél miként tudjuk a leghamarabb megtalálni a közös hangot munkatársainkkal, másrészt szót ejtünk arról, hogy mik azok a módszerek, amivel az új pozíciónkba való beleszokást gyorsíthatjuk fel. Ezek a tényezők összefüggnek, hisz egy olyan légkörben, ahol érezzük a munkatársaink támogatását valószínűleg könnyebben betanulunk a feladatainkba, és ugyanez fordítva is igaz, vagyis a gyors betanulás elősegítheti a munkahelyi kapcsolatépítésünket is.
Kapcsolatteremtés a munkatársakkal
A munkahelyi beilleszkedésünk megkönnyítését már a munkatársaknak való bemutatkozás során megkezdhetjük. Próbáljuk meg már az első napokban minden olyan kollégának megjegyezni a nevét, akivel találkozunk és ha lehetőségünk nyílik rá, akkor váltsunk is velük pár szót. Itt nem kell komoly és tartalmas beszélgetésekre gondolni, csak egy rövid diskurzusra, melynek során akár elmondhatjuk, hogy miként kerültünk a céghez és hogy hol dolgoztunk ezelőtt. Ezen szokást követve hamar találhatunk néhány olyan kollégát, akivel van közös témánk, ami a csapathoz való integrálódást is felgyorsíthatja.
Fontos tehát, hogy megpróbáljunk nyitni az új munkatársaink felé, erre pedig ugyancsak kiváló alkalom lehet a munkaközi szünet. Próbáljuk elkerülni, hogy például ebédszünetben egymagunk üljünk, az elején kifejezetten törekedjünk arra, hogy ilyenkor a társaság közelében legyünk. Az ebédidő kimondottan jó esély arra, hogy kötetlen beszélgetésbe bonyolódjunk néhány kollégával.
Végezetül pedig a külsőségekre és a szokásokra hívnánk fel a figyelmet. Legyünk jó megfigyelők és próbáljuk meg minél előbb részleteiben is megismerni a vállalati kultúrát. Legyen szó az öltözködésről, a használt kommunikációs csatornákról, vagy az egyes napi rutinokról, törekedjünk arra, hogy ezeket minél hamarabb átvegyük és alkalmazzuk, annak érdekében, hogy ne keltsük egy idegen test érzetét a vállalaton belül. A vállalati kultúráról és annak elemeiről részletesebben itt olvashatunk:
https://nyiregyhazaallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/822/vallalati-kultura-a-hatekony-mukodes-alapja
https://azuzlet.hu/mutassad-be-a-vallalati-kulturadat-megmondom-milyen-ceg-vagy/
Kapjuk el hamar a fonalat
Fontos szerepet játszhat a beilleszkedésünk gyorsaságát illetően, hogy mennyire zökkenőmentes a betanulási folyamatunk. Az első hetekben igyekezzünk minél inkább fókuszáltak maradni, érkezzünk mindig időben és kipihenve, ne hagyjuk, hogy a magánéletünk bármilyen szinten is befolyásolja munkahelyi teljesítményünket. Persze emberek vagyunk, ez jó eséllyel nem tartható a végtelenségig és lesznek majd rosszabb periódusaink is, de a kezdeti időszakban amennyire csak lehet a munkára koncentráljunk.
Legyünk aktív hallgatók, ugyanakkor merjünk kérdezni is. Ez azt jelenti, hogy betanításunk során figyeljünk minden egyes elmondott részletre, és készítsünk jegyzeteket a legfontosabb tudnivalókról. Ha pedig esetleg valamit nem értünk, vagy az élesben történő munka során valahol elakadnánk, akkor bátran merjünk kérdezni és segítséget kérni. Ne feledjük, inkább a tanulási fázisban kérdezzünk rá valami triviális dologra, mint hónapokkal később.
Végezetül pedig igyekezzünk a megbízhatóság képét kialakítani magunkról. Ha valamilyen feladatot ránk bíznak, akkor azt időben, a meghatározott módon hajtsuk végre. Ne vállaljuk túl magunkat csak azért, hogy jó pontokat szerezzünk, mivel az könnyen a visszájára fordulhat és a megbízhatatlanság érzetét keltheti rólunk, ha esetleg nem tudjuk a megadott határidőig teljesíteni az adott feladatot.
Ha pedig esetleg elégedetlenek vagyunk a jelenlegi munkahelyünkkel és a környezetváltozásra vágyunk, vagy álláskeresőként elhelyezkedni próbálunk, mindenképpen nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.
GyorAllas.hu / N. G.