A karrierépítés munkavállalóként eltérő fontossággal bír. Vannak, akik tökéletesen elégedettek azzal a pozícióval, vagy legalábbis annak szintjével, ahol most vannak, míg mások folyamatosan arra törekednek, hogy feljebb és feljebb jussanak karrierük tekintetében. A következőkben ez utóbbi esetet fogjuk részletesebben tárgyalni, és bemutatunk néhány olyan szempontot, amit érdemes egyfajta vonalvezetőként használnia azoknak, akik számára a szakmai feljebb lépés kiemelt prioritással bír.
Önismeret
Az önismeretnek az élet minden területén kiemelt fontosságot tulajdoníthatunk, nincs ez másként a karrierépítés esetében sem. Ahhoz, hogy igazán sikeresek legyünk a munkaerőpiacon, tudnunk kell, hogy melyek azok a kompetenciáink, amik tekintetében kiemelkedünk a legtöbb munkavállaló közül, kvázi erősségeinknek mondhatjuk. Ezekre építkezve jó eséllyel érnek rendszeres sikerélmények munkánk során, ami elengedhetetlen a motiváció fenntartása érdekében.
Emellett természetesen a gyengeségeinkkel is tisztába kell kerüljünk és őszintén kezelni azokat, mivel ezen attitűd elengedhetetlen a fejlődés érdekében. Nem szégyen valamely kvalitást tekintve elmaradni az átlagtól, tudniillik ezek nem megváltoztathatatlan tulajdonságok, és csak rajtunk múlik, hogy beletörődünk-e vagy a tettek mezejére lépünk.
Célok, célok és célok
A sikeres karrierépítés elengedhetetlen feltétele, hogy folyamatosan legyenek ehhez kötődő céljaink, amik mindennap iránymutatást adnak azzal kapcsolatban, hogy pontosan miért is dolgozunk. Persze egy távoli cél nembiztos, hogy a szürke hétköznapok során is kellő motivációt tud nyújtani, így érdemes kis lépésekben is gondolni, és olyan könnyebben megugorható léceket is felállítunk magunk elé, melyek folyamatos visszacsatolást adnak azt illetően, hogy menyire haladunk jó irányban.
A hosszú távú célok megfogalmazása egyébként sokaknak okoz nehézséget, ami nem csoda, hisz egy ilyen gyorsan változó világban, ahol a munkaerőpiaci trendek is ilyen ütemben formálódnak, rendkívül nehéz hosszú távon tervezni. Ilyenkor lehet érdemes követni az ún. SMART-módszert. A módszer egyébként nem csak karriercélok, hanem gyakorlatilag bármivel kapcsolatos célitűzésre megállapítására alkalmas, és a Specific (Konkrét), Measurable (Mérhető), Achievable (Elérhető), Relevant (Releváns) és Time-bound (Időhöz kötött) szavakat foglalja magában. Ezek azok a tényezők, amikhez igazodva pontosan definiálni tudjuk, hogy pontosan mit is várunk el magunktól a jövőre nézve. További információk a módszerről az alábbi cikkekben:
https://promanconsulting.hu/smart-celok/
Alkalmazkodás és önfejlesztés
A már említett munkaerőpiaci trendek gyors változásából fakadóan, ha sikeres karriert szeretnénk építeni, folyamatosan alkalmazkodnunk kell és képeznünk magunkat az éppen aktuális követelményeknek megfelelően. Sokan vannak olyanok, akik egy bizonyos pozíciót elérve, több éves munkatapasztalatukkal a hátuk mögött hajlamosak hátradőlni, mondván ők már mindent láttak és a szakma, illetve a piac minden fortélyát, rejtelmét ismerik. Ez az attitűd azonban könnyen azt eredményezheti, hogy elszalad mellettünk az idő, és később csak kapkodjuk a fejünket, hogy miként pótoljuk lemaradásainkat.
Sokkal inkább tanácsos a napjainkban igencsak divatos lifelong learning, vagyis élethosszig tartó tanulás elvét vallva építeni karrierünket. Ez azt jelenti, hogy bármely pontján is tartson most a karrierünk, folyamatosan törekedjünk a már meglévő képességeink finomítására, újak elsajátítására. Az olyan nagyvárosokban pedig, mint Győr ez kifejezetten könnyen is mehet, járjunk tehát nyitott szemmel és füllel az egyes induló képzésekről, szakmai konferenciákról és összejövetelekről való értesülés érdekében. A lifelong learning elvének gyakorlatba való ültetésének további lehetőségeit részletesen az alábbi cikk tárgyalja:
https://tka.hu/hir/10091/elethosszig-tarto-tanulas-lll-es-egesz-eletre-kiterjedo-tanulas-lwl
Networking, azaz szakmai kapcsolatépítés
A karriert érintő egyes nagyobb előre lépésekhez sokszor elengedhetetlen a megfelelő ismeretség, kiépített kapcsolati háló. Meglehetősen gyakori, hogy egyes megüresedett pozíciók anélkül kerülnek betöltésre, hogy azzal korábban bármely állásportálon a hirdetések között találkoztunk volna. Ennek oka, hogy sok cég vezetése él azzal a lehetőséggel – többek között Győrben is -, hogy egy álláslehetőség meghirdetése előtt körbe kérdez munkavállalói között, hogy ismernek-e alkalmas embert a pozíció betöltésére. Az ilyen alkalmak megragadása érdekében pedig nem árt, ha minél több embert, minél szélesebb körben ismerünk.
Ha pedig úgy érezzük változásra van szükségünk karrierünkben, vagy csak most fognánk bele annak építésébe, mindenképpen nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.
GyorAllas.hu / N.G.