Amikor érdemes elgondolkodni a váltáson: a toxikus munkahelyi légkör jelei

Amikor érdemes elgondolkodni a váltáson: a toxikus munkahelyi légkör jelei

A munkahelyünkkel kapcsolatos megítélésünket nem csupán az ellátandó feladataink befolyásolják, hanem az is, hogy azokat milyen környezetben, kiknek a társaságában kell elvégeznünk. Például könnyen előfordulhat, hogy magát a pozícióval járó feladatainkat élvezzük, mégis gyomorgörccsel érkezünk a munkahelyünkre minden egyes munkanap. Ezesetben egyértelműen a környezetben és a körülményekben keresendő ennek az oka, ezért a következőkben azt fogjuk bemutatni, hogy pontosan milyen jelekből ismerhetjük fel, hogy mérgező munkahelyi légkörben dolgozunk.

Támogatás hiánya

Már a betanulásunkkor intő jel lehet, ha kvázi magunkra maradunk és nem kapjuk meg a megfelelő segítséget ahhoz, hogy elsajátítsuk a pozícióval járó feladatkört. Persze ez a későbbiekben is kiütközhet, ugyanis munkánk során minden bizonnyal szorosan együtt kell működnünk munkatársainkkal. Ha viszont úgy érezzük, hogy kérdéseink során elutasításokba, arrogáns válaszokba, vagy akár megfedésekbe ütközünk, az jelzésértékkel bír azzal kapcsolatban, hogy nincs minden rendben a vállalati kultúrát tekintve. Ilyenkor nem árt elgondolkodni a lehetőségeinken a munkahelyváltással kapcsolatban.

Sok pletyka

A munkahelyi pletykák, kibeszélések elszaporodása alapja lehet a toxikus munkahelyi légkör kialakulásának. Azt az érzést keltheti bennünk, hogy csak hétköznapi témákkal kapcsolatban elegyedhetünk beszélgetésbe a munkatársainkkal, máskülönben mi magunk is egy-egy kibeszélés tárgyát képezhetjük. Ha van rendszeresen pletykálkodó kollégánk, akkor a legjobb, ha messziről elkerüljük. A pletykás munkatársak sok esetben jelentik a társaság középpontját, ugyanakkor vigyázni kell velük, mivel semmi garancia sincs arra, hogy jelenlétünk hiányában ne mi kerüljünk a célkeresztbe. További információk a munkahelyi pletyka káros hatásaival és annak kezelésével kapcsolatban:

https://jobangel.blog.hu/2019/07/23/a_munkahelyi_pletyka_kezelese

Munkahelyi mobbing jelenléte

Míg a munkahelyi pletykára az a jellemző, hogy cél nélküli és a munkavállaló pusztán csak a vele történt érdekes, meghökkentő vagy megbotránkoztató események miatt kerül annak kereszttüzébe, addig a mobbing már egy jóval célirányosabb folyamat. Ennek során a mobbing áldozata gyakorlatilag folyamatos zaklatásnak van kitéve, és az agresszor (mobber) egyértelmű célja az ő tönkretétele.

Persze fontos, hogy a realitások talaján állva vizsgáljuk a szituációt, vagyis megnézni azt, hogy akit ezen bántások érnek (legyünk azok akár mi magunk) valóban mobbing áldozata-e, vagy csak teljesítményével, hozzáállásával szolgál rá a rendszeres és egyre inkább eldurvuló kritikára. Ha azonban ez egy hosszan elnyúló folyamat, ami mögött csak mondvacsinált indokok állnak, és egyértelművé válik, hogy a cél a másik kiközösítése és ellehetetlenítése, akkor minden kétséget kizáróan mobbingról beszélhetünk, ami az egész vállalati légkört megmérgezheti.

Nincs pozitív visszacsatolás csak negatív kritika

Dolgozzunk akár Győrben vagy bárhol máshol, rendkívül fontos, hogy kapjunk visszacsatolásokat a munkánkat illetően. Természetesen mindenkivel megesik, hogy időnként nehéz periódusokon megy keresztül, és az a munkájára is kihatással van, amit ezokból kritika ér. Ha ez éppen velünk történik ne feltétlenül tekintsünk erre negatívumként, hanem éljük meg egyfajta józanító pofonként, ami a helyrerázódásunkat segíti elő és jobb teljesítményre ösztönöz.

Ezzel arányosan jó teljesítmény esetén mindenki számára fontos, hogy munkáját pozitívan értékeljék. Ha úgy érezzük, hogy ez az egyensúly felborul, és jó teljesítményünk, rengeteg befektetett energiánk ellenére azt tapasztaljuk, hogy kizárólag csak a negatívumokat veszik észre, az ugyancsak egyértelmű jele annak, hogy valami nincs rendben a céges légkör tekintetében.

Nárcizmus

A nárcisztikus vezetők vagy nárcisztikus munkatársak szintén sok nehézséget hozhatnak a munkahelyi mindennapjainkba. Jellemzőjük, hogy hatalmas fontosságot tulajdonítanak önmaguknak és mindig szükségük van a csodálatra, elismerésre.

Rossz munkahelyi légkör

Ez többek között megnyilvánulhat abban, hogy rendszerint szakítanak félbe társalgásokat, megbeszéléseket, mások teendőit figyelmen kívül hagyják, kizárólag a saját érdekérvényesítésüket helyezik előtérbe, továbbá bomlasztják a csapatot és elnyomnak másokat. 1-2 ilyen munkatárs kezelése és elviselése még megoldható, azonban ha többeknél tapasztaljuk ezen jellemzőket, az összességében nehéz mindennapokat fog eredményezni. A nárcisztikus emberekkel való hatékony kommunikációval kapcsolatban, az alábbi cikk nyújthat segítséget:

https://mindsetpszichologia.hu/keszulj-fel-a-narcisztikus-szemellyel-valo-kommunikaciora

Ha pedig a mérgező munkahelyi légkörből kifolyólag úgy döntenénk, hogy új kihívásokat keresünk, mindenképpen nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

GyorAllas.hu / N.G.