Segítünk eligazodni az álláshirdetések világában!

Segítünk eligazodni az álláshirdetések világában!

Az álláshirdetések olvasásakor egyrészt rendkívül fontos, hogy ki tudjuk szűrni közülük azokat, melyek valótlan állításokat, fedezetlen ígéreteket tartalmaznak, másrészt az is kiemelten szempont, hogy a minőségin megíródott hirdetések tartalmi elemeit a megfelelően dekódoljuk. Ez utóbbi azért is fontos, mert ennek alapján tudjuk úgy alakítani a pályázati anyagunkat, hogy az összhangban legyen például a megfogalmazott elvárásokkal. A következőben ezeket a kérdéseket fogjuk körbe járni, vagyis megmutatjuk, hogy milyen jelekből ismerhetjük fel a kamu álláshirdetéseket, továbbá hogy a valódiak esetében miként értelmezzük az egyes szempontokat.

A kamu álláshirdetések legfőbb jelei

Sajnos az álláshirdetések között böngészve rendre botolhatunk bele olyanokba, amiben foglaltak még csak köszönőviszonyban sincsennek a valósággal. A győrieknek is megéri a kellő óvatosággal böngészni a hirdetések között, ehhez nyújtunk most némi iránymutatást azzal, hogy pontokba szedve összegyűjtjük azokat a jellemzőket, melyek fennállása esetén élhetünk azzal a gyanúperrel, hogy a hirdetés nem valós információkat tartalmaz:

  • Szerkezeti furcsaságok: Már első ránézésre vonhatunk le következtetéseket az álláshirdetés hitelességét illetően. A valós hirdetések ugyanis általában egy jól megszokott szerkezeti felépítést követnek. Ha ettől a sémától lényegesen eltérő, a szétziláltság érzetét keltő hirdetésbe futunk bele, az már egy rendkívül gyanús előjel lehet.
  • Nem egyértelmű pozíció megnevezés: A kamu hirdetők gyakran élnek ezzel a trükkel, egy asszisztensi vagy ilyen-olyan partner munkakörbe például sok minden beleférhet. Ezen állásokra jelentkezve pedig könnyen találhatjuk magunkat szembe házaló ügynöki, tipikusan tukmálós feladatokkal járó pozíciókkal.
  • Céges e-mail cím hiánya: Ugyancsak intőjel, ha az álláshoz nem profi, hanem freemail, gmail, yahoomail vagy ehhez hasonló fiókú e-mail cím tartozik. Manapság ugyanis korántsem tekinthető nagy elvárásnak még a kis cégektől sem, hogy egyedi domainhoz tartozó e-mail címmel rendelkezzenek.
  • Könnyű pénzszerzési lehetőséget ígérnek: Talán a leggyanúsabb pont mind közül. Ezekben az esetekben gyakran kérnek bizonyos befizetendő összegeket a jelentkezőktől, melyek későbbi többszörös megtérülését ígérik. Semmiképp se dőljünk be nekik!

További jótanácsok a kamu hirdetések hatékony felismeréséhez:

https://player.hu/eletmod/ezzel-az-ot-tippel-biztosan-kiszurheted-a-kamu-allashirdeteseket

Így dekódolhatjuk a hiteles álláshirdetések tartalmi elemeit

Mint azt a korábbiakban is említettük, a hiteles álláshirdetések általában hasonló strukturáltság szerint íródtak. Persze ezek nem kőbevésett szabályok, ugyanakkor a hirdetőknek is megéri a lehető legátláthatóbb, leginformatívabb szerkezetet követni, így mondhatni kialakult egy általános trend, amitől nemigen szoktak nagymértékben eltérni, többek között a győri hirdetők sem.

A hirdetéseknek mindig van egy címe, ez szinte minden esetben a pozíció megnevezését takarja. Ebből jó eséllyel megbecsülhetjük, hogy milyen helyet foglal el az adott munkakör a céges hierarchiában, azonban nem árt vigyázni, mert egyes pozíciók rangja iparáganként eltérhet. A hirdetés ezt követően általában egy céges bemutatkozással folytatódik. Ezen néhány sorban a vállalat nagyjából összefoglalja tevékenységi területét, legfőbb értékeit, iparágban elfoglalt pozícióját.

Álláskeresés

Mindezek után a hirdetések általában egy vázlatos szerkezetbe mennek át, melynek első pontja a feladatok leírása. Itt pontokba szedve írják le, hogy milyen feladatok járnak az adott pozíció betöltésével. Természetesen ezen feladatok ellátásának lehetőségét követelményekhez is kötik, ezek kerülnek felsorolásra a feladatok leírását követő topikban. Az elvárásokon mellett a hirdetők megszoktak fogalmazni bizonyos előnyt jelentő tulajdonságokat is, ezek vonatkozhatnak tapasztalatokra, személyiségjegyekre, kompetenciákra egyaránt.

Az álláshirdetés utolsó két pontjában többnyire a munkáltató kínálata és a jelentkezés módja kerül megemlítésre. Előbbi esetében fontos megjegyezni, hogy sokszor nem fogalmaznak meg konkrét összegeket ezekben, hanem valamilyen jelzővel illetik azt, például „kiemelkedő” vagy „versenyképes”. További hasznos információk az álláshirdetések dekódolásával kapcsolatban:

https://allasorias.hu/karriertipp/az-alabbiakra-figyeljunk-oda-amikor-elolvasunk-egy-allashirdetest/ 

Ha pedig a legfrissebb győri álláslehetőségekre vagyunk kíváncsiak, akkor mindenképpen látogassunk el a https://gyorallas.hu/ főoldalára!

 

GyorAllas.hu / N.G.