Munkakörök igazi problémamegoldók számára!

Egy pozíció leírását nézve nem ritka, hogy a hirdetők követelmények között az erős problémamegoldó képességet is feltüntetik, mint a pozíció betöltéséhez szükséges tulajdonságot. Ez nem meglepő, hisz szinte minden munkakör esetében eltérő mértékben, de szükség van ezen kvalitásra. A következőkben azokból a pozíciókból hozunk néhányat, amelyekben az átlagnál magasabb szinten kell birtokában lenni ennek tulajdonságnak a sikeres boldogulás érdekében. Ám mielőtt ezt megtennénk körbejáruk azt is, hogy pontosan mit értünk problémamegoldó képesség alatt.

A problémamegoldásról részletesebben

A problémamegoldás jelenségének, illetve annak folyamatának megértése érdekében először azt kell definiálnunk, hogy pontosan mit is értünk probléma alatt. A pszichológiai megközelítés szerint a probléma egy olyan helyzet, amelyben egy meghatározott célt szeretnénk elérni, de az eljárás útja nem ismert a számunkra. Általánosságban véve tehát minden olyan kérdést és megoldandó feladatot problémának tekinthetünk, amire az adott folyamat elején nem tudunk válasszal szolgálni.

A problémamegoldás folyamatának első lépése, hogy felismerjük és azonosítjuk a problémát. Ezt követi a megértési fázis, melynek során az ok-okozati kapcsolatokat elemezzük. Végül a lehetséges megoldási javaslatok felvázolása, azok közül a legalkalmasabb kiválasztása és alkalmazása következik, majd a sort a célkitűzések teljesítésének ellenőrzése zárja. Összességében pedig ezen folyamatok gyorsaságából, illetve az ennek során elkövetett hibák arányából lehet következtetni arra, hogy valaki mennyire jó problémamegoldó. A problémamegoldó képességről részletesebben az alábbi cikk értekezik:

Munkakörök, amelyekben főszerepet kap a problémamegoldás

Tipikusan kitűnő problémamegoldó képességet igényel a programozók munkaköre. A programozás gyakorlatilag teljes egészében problémamegoldás, hisz egy meghatározott problémára kell szoftveres megoldást találniuk. Természetesen az ehhez kapcsolódó képességen kívül számos egyéb tulajdonság, illetve kompetencia birtokában kell lennie a programozóknak, és nem sokaknak adatik meg, hogy ezekkel mind rendelkezzenek. Nem véletlenül olyan keresettek többek között Győrben is az IT-s szakemberek. A további képességekről és a győri képzési lehetőségekről egyébként itt írtunk részletesebben:

A könyvelők, illetve úgy összességében a pénzügyi pozíciókban vagy a pénzügyi szektorban dolgozók mindennapi munkája ugyancsak megköveteli az átlagnál jobb problémamegoldó attitűdöt. Munkájuk során napi szinten találkoznak például különböző számviteli anomáliákkal, amelyek kiinduló okának megtalálása nélkülözhetetlenné teszi ezt a tulajdonságot. Ezek a szakmák is hiányszakmának tekinthetőek, ha körülnézünk a nyitott pozíciók között általában tucatszámra találhatunk hirdetéseket könyvelői és egyéb pénzügyi pozíciókra vonatkozóan, többek között Győrben és vonzáskörzetében is.

Állások problémamegoldóknak

Az egyes mérnöki állások feladatköreinek jelentős része is szintén megköveteli a munkavállalóktól, hogy ne riadjanak vissza, ha egy-egy váratlan nehézséget kell megoldaniuk. Esetükben a problémamegoldás egy különösen összetett folyamat, hisz képesnek kell lenniük részekre is bontaniuk a problémákat, például az egyes előzmények feltárására, megfelelő megoldási alternatívák kidolgozására, optimalizálásra, illetve ellenőrzésre. Nem véletlenül keresett az ő pozíciójuk is ennyire például Győrben is, ahol az Audi Hungáriánál gyakorlatilag folyamatosan várják az egyes mérnöki képesítésekkel rendelkező munkavállalókat:

Végezetül pedig nem feledkezhetünk meg bizonyos közalkalmazotti és a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak munkaköréről sem. Gondoljunk csak bele, hogy az orvosoknak, rendőröknek vagy tűzoltóknak napi szinten hány azonnali megoldást igénylő problémával kell szembesülniük, amelyek esetében létfontosságú a hatékony és megfelelő eljárásmód megválasztása.

Ha pedig olyan itt felsorolt vagy egyéb más álláslehetőséget keresünk, ahol kamatoztathatjuk problémamegoldó képességünket, mindenképpen nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

GyorAllas.hu / N.G.