A sikeres karrierépítésnek több elengedhetetlen tényezője is van, ezek közül az érzelmi intelligencia (EQ) az egyik. Hajlamosak lehetünk azt gondolni, hogy a magas IQ-szint (intelligenciahányados) elég lehet a sikeres boldoguláshoz, ugyanakkor a tapasztalat azt mutatja, hogy ez koránt sincs így, és számos intelligens ember ütközik nehézségbe az elhelyezkedés terén vagy vándorol munkahelyről munkahelyre. Ez gyakran arra vezethető vissza, hogy a szellemi képességeik mellé nem párosul hasonló mértékű érzelmi intelligencia, ezen okból pedig meggyűlik a bajuk egy közösségbe való alkalmazkodással, munkahelyi feladataik ellátásával.
Mit jelent az, hogy érzelmi intelligencia?
Az érzelmi intelligencia segítségével tudjuk azonosítani és kezelni a saját, illetve a környezetünkben lévők érzelmeit. Azok, akik magas EQ-val rendelkeznek sokkal könnyebben képesek azonosulni mások problémáival, ezáltal együttérzőbbek is embertársaikkal. Ez pedig szoros összefüggésben van az általános viselkedéssel, vagyis a magas érzelmi intelligenciájú emberek általában nyitottabbak és sokkal könnyebben alakítanak ki emberi kapcsolatokat. Emellett az EQ hatással van az egyén reakcióira, továbbá az egyes döntési szituációkban mutatott magatartását is meghatározzák. Összességében tehát rengeteg olyan tényezővel hozható összefüggésbe, melyek a munkaerőpiaci boldogulást is befolyásolják. Az érzelmi intelligencia részletesebb és tudományosabb oldalról történő megközelítésével az alábbi cikk foglalkozik:
https://personalguide.hu/erzelmi-intelligencia-eq-jelentese/
Karrierépítés az EQ függvényében
Mielőtt rátérnénk a különböző EQ-szintekhez tartozó ideális karrierutak tárgyalására, egy dolgot rendkívül fontos már az elején leszögezni: az érzelmi intelligencia fejleszthető. Ennek egyik leghatékonyabb módja, ha minél többet kommunikálunk embertársainkkal, és eközben fokozott figyelmet fordítunk a mondanivalónkra adott reakcióikra. Ezenkívül érdemes lehet a hozzánk közelálló személyek véleményét kikérnünk azzal kapcsolatban, hogy miként vélekednek rólunk, hogyan látnak bennünket kívülről bizonyos szituációkban. Végezetül pedig nem árt mindig ügyelni arra, hogy többször is átgondoljuk a lehetséges következményeit az egyes kimondott mondatainknak, megtett cselekedeteinknek.
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miként azonosíthatjuk, ha alacsony érzelmi intelligenciával rendelkezünk. Ennek számos ismertető jele lehet, például ha könnyen eluralkodik rajtunk a stressz, nehezen érvényesülünk, a negatív érzelmek jellemeznek vagy csak szimplán nem vagyunk képesek a megfelelő módon kifejezni az egyes érzéseinket. Ezekben az esetekben érdemes lehet az önfejlesztés útjára lépni, vagyis mélyebben utána járni a témának és többek között a fentebb leírt tanácsokat megfogadva változásokat eszközölni attitűdünkben. Azt ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy azoknak sincs veszve semmi a karrierépítést illetően, akik úgy érzik, hogy meggyűlik a bajuk az emberi kapcsolatok kialakításával, hisz számos olyan munkakör van, melyben az alacsonyabb EQ-val rendelkező munkavállalók is sikeresen boldogulhatnak – és ezek akár Győrben is elérhetőek. Az alacsony érzelmi intelligenciára utaló további jelekről egyébként a következő cikk adhat felvilágosítást:
https://onfejlesztoakademia.hu/erzelmi-intelligencia/
Egy programozónak például vagy könyvelőnek munkája során koránt sincs szüksége olyan mértékű érzelmi intelligenciára, mint mondjuk egy ápolónak. A vezetői pozícióban lévők helyzete érdekes még ilyen szempontból, hisz egyrész szükségük van a magas EQ-ra, hogy hatékonyan szót értsenek beosztottjaikkal, másrészt viszont vezetőként sokszor kell olyan döntést meghozniuk vagy olyat cselekedniük, mikor nincs helye az érzelmességnek. Például egy munkavállaló menesztésekor, vagy valamilyen okból történő megdorgálásakor akár hátrányt is jelenthet a magas EQ. Zárásképp pedig azt is fontos kiemelni, hogy az érzelmi intelligencia csak mint kiegészítő tulajdonság funkcionál, vagyis a szakmai kompetenciák korántsem helyettesíthetőek vele.
Ha viszont valamilyen módon kamatoztatni szeretnénk ezen kvalitásunkat a munkaerőpiacon, mindenképp nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán a legfrissebb álláslehetőségekért.