Aminek jelentkezés előtt érdemes utánajárni: fókuszban a vállalati kultúra

Aminek jelentkezés előtt érdemes utánajárni: fókuszban a vállalati kultúra

Álláskeresőként általában több szempontot is mérlegelünk mielőtt megpályáznánk egy pozíciót. Feladatkör, bér, karrierlehetőség – ezek mind olyan tényezők, melyekkel kapcsolatban jó eséllyel megfogalmazunk bizonyos kritériumokat, ha állást keresünk. Akad azonban egy dolog, melynek nem sokan járnak utána, pedig nagy mértékben befolyásolja azt, hogy miként boldogulunk egy adott munkakörnyezetben. Ez nevezetesen a vállalati kultúra, ami kvázi az egész céges legköre hatással van, ami pedig nem egy utolsó szempont, pláne annak tudatában, hogy hétköznapjaink egy jelentős részét a munkahelyünkön töltjük.

Mit jelent az, hogy vállalati kultúra?

A vállalati kultúrát nehéz jól átfogóan, precízen definiálni, de talán összességében jó elképzelést ad, ha azt mondjuk, hogy ezt tekintjük a cég személyiségének. Ebbe többek között beletartoznak a vállalat által képviselt legfőbb értékek, a jövővel kapcsolatos elsődleges célkitűzések, de olyan részletek is, mint a szervezeten belül használt kommunikációs csatornák vagy a munkahelyi dress code. Mindezek olyan tényezők, melyeket minden munkavállalónak képviselnie kell, vagyis munkahelyi viselkedésének a cég által képviselt legfőbb értékekhez kell igazodnia.

Éppen ezért a vállalatok már a kiválasztás folyamatában igyekeznek feltérképezni, hogy az adott jelentkező mennyire illeszkedik az őket jellemző környezetbe. Nem véletlen például, hogy egy állásinterjún annyi motivációval kapcsolatos kérdést kapunk, mivel többek között a motiváció is egy olyan faktor, aminek összhangban kell lennie a szervezeti kultúrával. Összességében pedig elmondható, hogy a legtöbb cég – többek között Győrben is – arra törekszik, hogy legfőbb irányelveinek megfelelő munkavállalói összetételt alakítson ki. Éppen ezért is éri meg némi előzetes kutatást végezni az interjút vagy már a jelentkezést megelőzően, mert így tudni fogjuk, hogy melyek azok a tulajdonságaink, amelyek leginkább összhangban vannak a cég értékeivel, és így ennek megfelelően még inkább kitudjuk hangsúlyozni azokat. A vállalti kultúra jelentésének további elemeiről részletesebben itt olvashatunk:

https://azuzlet.hu/mutassad-be-a-vallalati-kulturadat-megmondom-milyen-ceg-vagy/

Miként vehetjük észre, ha egy céget a jó szervezeti kultúra jellemez?

Alapvetően a vállalati kultúra kétféle értékek mentén szerveződik: vallott és követett értékek. Előbbi azokat az értékeket jelenti, melyeket a cég a külvilág számára hirdet magáról, míg utóbbi azokat, amelyeket a munkavállalóik ténylegesen be is tartanak és követnek. A harmonikus vállalati kultúra kialakulásának alapvető feltétele, hogy ezek az értékek egyensúlyba legyenek, vagyis, hogy amit a cég például a honlapján vagy a közösségi média felületein hirdet magáról, azok a valóságban is teljesüljenek. Ezt részletesebben az alábbi cikk tárgyalja:

http://bespokeprinciples.com/rolunk/2016/07/27/mit-jelent-vallalati-kultura/

Ezenfelül gyakorlatibb példát említve, az egyes dolgozók cégnél ledolgozott idejéből is következtethetünk arra, hogy milyen légkör uralkodik a szervezeten belül. Ha azt halljuk, hogy a munkavállalók 1-2 év után menekülőre fogják, akkor mindenképp érdemes átgondolni a jelentkezésünket. Emellett nem árt annak is utánajárni, hogy a megbecsülés szempontjából miként vélekednek a dolgozók az adott cégről. Közel sem mindegy például, hogy a munkavállalók kapnak-e pozitív visszacsatolást jó teljesítményük esetén, vagy kizárólag a negatívumokat róják csak fel nekik.

Vállalati kultúra

Ugyancsak fontos kérdés, hogy a vezetők mennyire elérhetőek. A „helyes” vállalati értékek mentén szerveződött cégekben a vezetők nem zárkóznak el beosztottjaiktól, hanem segítik őket az egyes felmerülő problémáik esetén. További jellemzője ezen cégeknek, hogy energiát invesztálnak alkalmazottaik fejlődésébe, segítik őket a tehetségük kibontakozásában, teret adnak karriercéljaik megvalósításának. Legutolsó szempontként pedig a szervezeten belül köttetett barátságokat említenénk, tehát ha azt tapasztaljuk, hogy a kollegiális viszonyon túlmenően barátságok is kialakulnak, az mindenképpen egy kedvező jel abból a szempontból, hogy a cégen belül élhető légkör uralkodik.

Ha pedig elégedetlenek lennénk a jelenlegi munkahelyünkön uralkodó viszonyokkal, akkor mindenképpen nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatokért.

 

GyorAllas.hu / N.G.