Sokan vannak, akik rendkívül ambiciózus tervekkel rendelkeznek karrierjüket illetően, és ezek megvalósulásáért hajlandóak akár hatalmas áldozatokat is hozni. Ez az áldozat gyakran szabadidejüket jelenti, vagyis azt, hogy a munkaidejük lejártát követően még hosszú órákig a munkahelyi feladataikkal vannak elfoglalva, sőt akár a hétvégéjük is rámehet ezek sikeres abszolválására. Ennek azonban hosszútávon rendkívül súlyos következményei lehetnek, mind az egészségükre mind az emberi kapcsolataikra nézve. A következőkben tehát a munka-magánélet egyensúly megteremtésével kapcsolatban fogunk néhány tanácsot adni, továbbá konkretizáljuk az előbb említett lehetséges következményeket ezek figyelmen kívül hagyása esetén.
Tanácsok a munka-magánélet egyensúly megteremtéséhez
Amennyiben a bevezetőben említett jellemzők alapján magunkra ismerünk, úgy elengedhetetlen, hogy néhány változást eszközöljünk és megpróbáljunk kilépni a munka jelentette mókuskerékből. Ennek egyik első lépése lehet, ha legyőzzük a saját perfekcionizmusunkat. Könnyen lehet, hogy ez a tulajdonság még az iskolai években alakult ki bennünk, mikor tevékenységi körünk kizárólag a sulis feladatainkra és a hobbijainkra terjedt ki.
El kell fogadnunk, hogy ez nem minden esetben ültethető át teljes egészében a munka világába, hisz felnőtt emberként előfordulhat, hogy más területeken is helyt kell álljunk. Gyereknevelés, háztartás vezetése, különböző ügyintézések – mind olyan tényezők, melyek anno nem terheltek bennünket, ezáltal sokkal inkább teret adhattunk maximalizmusunknak. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem végezhetnénk most is a dolgainkat közel tökéletesen, csupán arra szerettünk volna rámutatni, hogy nem feltétlenül kell folyamatosan a munkahelyi feladataink megoldásán görcsölni, teljesen természetes, hogy változó életkörülményeinkből adódóan néha más területeket kell priorizálnunk.
Szorosan kötődik az előzőekben elmondottakhoz, de ha felborul a munka-magánélet egyensúlyunk, akkor bizony lehet, hogy itt az ideje elsajátítanunk a nemet mondás művészetét. Sajnos sokan visszaélhetnek azzal, ha azt tapasztalják, hogy bármely feladatot ránk sózhatnak. Ha azt tapasztaljuk, hogy a felettesünk a kezdetben valóban indokolt többlet feladatok elvégzése láttán minden apróbb-cseprőbb ügyet lepasszol nekünk, ezzel megsokszorozva kötelezettségeinket, akkor jobban tesszük, ha egy idő után finoman el kezdjük éreztetni saját, illetve munkakörünkhöz kapcsolódó határainkat. Amennyiben viszont természetünkből fakadóan szinte mindenre igent mondunk, jó taktika lehet, ha várunk kicsit a válaszadással. Így látni fogjuk, hogy miként haladunk a valódi kötelezettségeinkkel, és amennyiben ez nem túl bíztató, akkor talán a ránk bízott plusz munkát is könnyebben utasítjuk vissza.
Ezenkívül nem szabad lebecsülnünk a pihenés fontosságát. Könnyen azt gondolhatnánk, hogy például egy normál hosszúságú alvással mennyi időt pocsékolunk el, miközben annak felét akár munkával is tölthetnénk. Az igazság azonban az, hogy a nem megfelelő kipihentség a hatékonyságunkra is befolyással lesz. Tehát hiába kurtítjuk meg az alvással töltött óráink számát, az időt amit itt nyerünk jó eséllyel elveszítjük azzal, hogy a munkaidő alatt nem tudunk oly mértékben koncentrálni, ezáltal pedig a tempónk sem lesz megfelelő.
Zárásképp pedig azt tanácsolnánk, hogy az otthoni munkavégzéssel kapcsolatban is állítsunk fel magunknak korlátokat. Az elmúlt időszakban a járványhelyzet következtében jelentősen megváltoztak a munkahelyi körülmények, sok cég tette lehetővé a home office-ban történő munkavégzést. Ez azonban nem szabad, hogy egésznapos munkát jelentsen. A munkaidőnk lejártát követően legyünk képesek letenni a munkát, ez pedig formálisan történjen a céges laptop és telefon kikapcsolásával. További jó tanácsokat a munka-magánélet egyensúly megteremtésével kapcsolatban az alábbi cikkben olvashatunk:
https://pszichoforyou.hu/munka-vagy-maganelet/
Lehetséges következmények felborult munka-magánélet egyensúly esetén
A munka és magánélet között fellépő egyensúlytalanságnak számos súlyos, akár visszafordíthatatlan következménye is lehet. Ez abból adódik, hogy az elhatalmasodó munkamennyiség hatására a mindennapjaink részévé válik a folyamatos stressz, ez pedig közvetlenül befolyását teszi az egészségünkre is. Kimerültség, fáradtság, rossz közérzet vagy depresszió formájában is kiütközhet rajtunk a fennálló nyomás, aminek kezelése érdekében akár szerfüggőség is kialakulhat. Mindezek együttes hatása az emberi kapcsolatainkra is ráfogja nyomni a bélyegét, ami csak még inkább súlyosbíthatja problémáinkat. Érdemes tehát időben cselekedni, ha úgy érezzük, hogy a munkánk mennyisége vagy nehézsége meghaladja tűrőképességünket. A lehetséges következményeket részletesebben, és a téma más aspektusból történő tárgyalását az alábbi cikk tartalmazza:
https://azuzlet.hu/latastol-meddig-munka-maganelet-hianyzo-egyensuly/
Ha pedig a munka-magánélet egyensúly hiánya miatt új kihívások után néznénk, mindenképpen vessünk egy pillantást a https://gyorallas.hu/ főoldalára a legfrissebb állásajánlatokért.
GyorAllas.hu / N.G.