Ezekről a dolgokról NE írjunk az önéletrajzban!

Ezekről a dolgokról NE írjunk az önéletrajzban!

Az önéletrajznak kitüntetett szerepe van a pályázati anyagunkban, gyakorlatilag ez az a dokumentum, ami a legnagyobb mértékben befolyásolja, hogy felveszi-e velünk a kapcsolatot a munkáltató vagy már az előszűrésen elbukunk. Sokan úgy próbálják esélyeiket maximalizálni, hogy a lehető legtöbb információt osztják meg magukról az önéletrajzukban, ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy ez sokkal inkább kontraproduktív, mintsem a siker záloga. A következőkben tehát összeszedjük azokat a tényezőket, melyeket jobb kihagyni a CV-ből vagy nem teljes részletességgel tárgyalni abban, annak érdekében, hogy ne rontsuk az esélyeinket az állásinterjús részvételi lehetőséget illetően.

Privát információk

Az önéletrajzunk általában a személyes adatainkkal kezdődik. Ebben a szekcióban elég csupán a nevünket, lakcímünket, telefonszámunkat és e-mail elérhetőségünket feltüntetni, semmi többet. Az életkorról megoszlanak a vélemények, ugyanis vannak akik azt mondják, hogy ennek szerepeltetése megteremti az életkor alapján történő hátrányos megkülönböztetésnek a lehetőségét, ami nem csak az idősebb korosztályt érinti.

Álláspontjuk szerint már pár év korkülönbség is eredményezhet elutasítottságot a munkáltató részéről, ha a jelentkező például egy középvezetői pozícióra jelentkezik, és ebből adódóan tartoznának alá idősebb munkavállalók is. Persze az eddig bejárt karrierút alapján ki lehet következtetni a jelentkező életkorát, ugyanakkor így mégsem áll fenn annak a lehetősége, hogy valakit csupán ennek az adatnak a láttán elutasítsanak. A családi állapottal és a gyermekek számával kapcsolatban már nincs megosztottság, ezek feltüntetése teljesen felesleges, mivel nem befolyásolja a munkára való alkalmasságunkat.

Rövid ideig tartó munkák

A karrierszekcióban kifejezetten tanácsos nem megjeleníteni azokat a munkahelyeket, ahol még a próbaidőt se töltöttük ki, pláne akkor, ha ezekből több is van. Ezzel ugyanis könnyen azt az érzetet kelthetjük a munkáltatóban, hogy valami nincs velünk rendben, vagy a munkavégzésünket vagy pedig a személyiségünket és az alkalmazkodó képességünket illetően.

Önéletrajz hibák

Az egyes munkaviszonyok hónapra pontos dátumai

Az önéletrajzunkban nem kell minden korábbi munkahelyünkkel hónapra pontosan elszámolnunk. Ezzel egyrészt áttekinthetővé is válik a CV, másrészt a néhány hónapos hézagokat is eltüntethetjük. Tanácsos tehát egy korábbi munkaviszonyt például ily módon feltüntetni: 2018-2021.

A munkahelyváltások okai

A pályázati anyagunk egyik dokumentumában sem érdemes azt részleteznünk, hogy az egyes munkahelyváltásaink milyen indokból történtek. A korábbi munkahelyeinkkel kapcsolatban csak az ott betöltött pozíciónk, ellátott feladataink és az így megszerzett kompetenciáink a fontosak, azzal kvázi csak ronthatunk a helyzetünkön, ha a távozásaink okait ecseteljük. Persze ettől függetlenül fel kell rá készülnünk, hogy az állásinterjún szóba kerül a téma, de magunktól ne keressük az alkalmat arra, hogy például egy korábbi munkáltatónkkal való konfliktusunkat taglaljuk.

Tanult, de nem beszélt nyelvek

Ha a nyelvtudásunkat feltüntetjük az önéletrajzban és az releváns a pozíció követelményeit illetően, akkor jó eséllyel az interjú során tesztelni is fogják azt. Rendkívül kellemetlen, ha ezen súlyosan elvérzünk, miközben a CV-ben azt érzékeltetjük, hogy beszéljük az adott nyelvet. Érdemes tehát nyelvtudásunkhoz egy valós szintet rendelni, melynek való megfelelésünk tekintetében nem érhet kellemetlenség.

Bérigény

Fizetésigényt csak abban az esetben érdemes feltüntetni az önéletrajzban, ha azt külön kérik. A győri álláshirdetéseket böngészve belefuthatunk ilyenekbe is, ugyanakkor az általános tapasztalat még mindig az, hogy fizetésről csak az állásinterjú során esik szó először. Több szempontból is veszélyes, ha idő előtt tüntetjük fel a bérigényünket: ha túl sokat írunk, akár az első rostán is ki hullhatunk ez miatt, ha pedig túl keveset, az a tárgyalási pozíciónkat fogja jelentősen megnehezíteni.

További jótanácsokért az önéletrajzból kihagyandó tényezőket illetően, az alábbi cikkeket érdemes elolvasni:

https://gerillaoneletrajz.hu/blog/oneletrajz/7-dolog-amirol-ne-irj-az-oneletrajzban/

https://piacesprofit.hu/gazdasag/tiz-dolog-amit-ne-irjunk-bele-az-oneletrajzba/

Ha pedig úgy érezzük, hogy készen állunk az álláskeresésre, mindenképpen nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán és válogassunk a legfrissebb ajánlatok közül.

 

GyorAllas.hu / N.G.