A munkahelyi stressz jelentette kellemetlen érzést valószínűleg nem kell senkinek részletesen ecsetelni, hisz hosszabb-rövidebb időn keresztül valószínűleg minden munkavállaló megtapasztalta már. A probléma nyilvánvalóan akkor van, ha ez az állapot tartósan fennáll, mivel az kihatását teszi a hétköznapi életünkre, emberi kapcsolatainkra és nem utolsósorban egészségünkre. A következőkben többek között ezen hatásokat fogjuk részletesebben taglalni, de szó esik arról is, hogy milyen kiváltó okai lehetnek a stressznek, és hogy miként tudjuk azt hatékonyan kezelni.
A munkahelyi stressz kiváltó okai
A munkahelyi stressz faktorokat alapvetően két osztályba lehet sorolni, méghozzá a munka jellegéből és a munkahelyi körülményekből fakadókra. Az első kategóriába tartoznak a munkakörhöz tartozó feladatok, a munka mennyisége, a munkaórák száma, illetve az irányítással kapcsolatos tényezők. A második, azaz a munkahelyi körülményekből fakadó stresszfaktorok a karrierfejlesztési lehetőségekből, bérezésből, személyes kapcsolatokból, munka-magánélet egyensúly összeegyeztethetetlenségéből eredeztethetőek.
A munkahelyi stressz következményei
A munkahelyi stresszt érdemes komolyan venni, ugyanis rendkívül súlyos következményekkel járhat. Az egészségre már rövidtávon is kihatását teheti, például magas vérnyomás formájában, hosszú távon pedig étkezési rendellenességeket, fertőzéseket, daganatos megbetegedéseket és szorongást is okozhat. A szorongás alatt az aggódást és a félelmet értjük azon szituációkban, melyeket az emberek többsége könnyedén kezel. Ez egyébként a depresszió egyik tipikus jele is lehet.
A munkahelyi stressz a viselkedésünket is jelentős mértékben befolyásolhatja, ami egyúttal negatívan hathat emberi kapcsolatainkra, azaz eltávolodhatunk barátainktól, megromolhatnak viszonyaink szeretteinkkel. Ezenkívül negatív szokások rabjává is válhatunk, tehát különféle függőségek is kialakulhatnak. Ezek összessége pedig a munkahelyi teljesítményünk romlását is eredményezhetik, ami aztán csak növelni fogja stressz érzetünket, tehát kvázi egy ördögi körbe kerülhetünk. További lehetséges következményeket az alábbi cikk tárgyal:
https://brandma.hu/egyeb/a-munkahelyi-stressz-kovetkezmenyei/
Mit tudunk tenni a munkahelyi stressz ellen?
Az előzőekben felsorolt lehetséges következményekből kifolyólag érdemes tehát arra törekedni, hogy minél előbb megtaláljuk a módját a munka okozta stressz csökkentésének. Ennek egyik első lépése lehet, hogy rendszerezzük hétköznapjainkat. Sokak már a munkába is stresszesen érkeznek, mert elaludtak, meggyűlt a bajuk a reggeli dugóval vagy bármi egyéb hasonló problémájuk akadt. Ezt a kapkodást később csak növeli a rendszerezetlen teendők sora, és a multitasking, vagyis hogy egyszerre több feladatba is belevágják a fejszéjüket. Tervezzük meg tehát napunkat, készítsünk listát teendőinkről és priorizáljuk azokat. Szervezettségünk az lehet ugyanis az első lépés a munkahelyi stressztől való megszabaduláshoz vezető úton.
Persze könnyen előfordulhat, hogy a munkahelyi stresszes érzetet nem a szervezetlenségünk, hanem például a főnökünk személye váltja ki. Ebben az esetben érdemes konzultációs lehetőséget kérni felettesünktől, és tisztázni a munkánkkal kapcsolatos elvárásait. Ez ugyanis egy jó igazodási pontot fog nyújtani azt illetően, hogy mik azok a lépések, amelyeket az elismerés és ezáltal a jobb munkahelyi közérzet érdekében meg kell tennünk. Ha ez a probléma valamelyik kollégával áll fenn, akkor is próbáljuk elsősorban kommunikáció útján megoldani a dolgot. További jótanácsok ezzel kapcsolatban:
Végezetül pedig fordítsunk nagy hangsúlyt a munkahelyen kívüli életünkre, vagyis táplálkozzunk helyesen, sportoljunk, relaxáljunk és aludjunk eleget. Az egészséges életvitel számos pozitív hozományának az egyike, hogy segítségével könnyebben boldogulunk a stresszes szituációkban is. További jótanácsok a munkahelyi stressz leküzdésére az alábbi cikkben:
https://www.kellyservices.hu/blog/2020/08/5-tipp-a-munkahelyi-stressz-csokkentesere
Ha pedig úgy érezzük, hogy a jelenlegi állásunkkal járó stressz elviselhetetlen és javíthatatlan, nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán és kutassunk új lehetőségek után.
GyorAllas.hu / N.G.