Fókuszban az értékesítők: miként lesz valaki sikeres?

Fókuszban az értékesítők: miként lesz valaki sikeres?

Az értékesítők gyakorlatilag folyamatosan keresettek. Ha körbe nézünk az éppen aktuális álláshirdetések között, gyakorlatilag mindig találunk értékesítői feladatokkal kapcsolatos nyitott pozíciót. Ezek a munkakörök gyakran nem követelnek meg felsőfokú vagy bármilyen speciális képesítést, sokkal inkább az egyes személyes tulajdonságokkal kapcsolatban fogalmaznak meg elvárásokat. Ezeknek a tulajdonságoknak a hiányában, ha a pályázó esetleg valami folytán el is nyeri az adott pozíciót, jó eséllyel nem lesz sikeres benne – persze minden tulajdonság fejleszthető, csak kitartás kérdése.

Milyen tulajdonságok jellemeznek egy sikeres értékesítőt?

Egy jó értékesítő képes az önálló munkára, helyzethez mérten képes feltalálni magát és aszerint alakítani munkavégzését. Ebben a munkakörben továbbá kifejezetten fontos szerepet játszik az első benyomás, vagyis ha valaki sikeres szeretne lenni a szakmában, akkor kiemelt figyelmet kell fordítania megjelenésére és minden olyan tényezőre, amellyel elnyerheti az ügyfele bizalmát.

A következő fontos kritériumot a magasszintű kommunikációs képességek jelentik. Az értékesítőnek ugyanis függetlenül attól, hogy cégnek vagy magánszemélynek értékesít, törekednie kell arra, hogy potenciális ügyfelével megtalálja a közös hangot. A közös hang megtalálása azért is fontos, mert így az értékesítő hatékonyan feltudja mérni ügyfelének az igényeit, majd ennek megfelelően tudja alakítani ajánlatát.

Az értékesítésben dolgozóknak ezenkívül törekedniük kell arra, hogy a hiteles képet fessenek magukról partnereik szemében. Ez azt jelenti, hogy a potenciális ügyfelekben felmerülő összes kérdésre kielégítő válasszal kell szolgálniuk, tehát azt a terméket vagy szolgáltatást, amit értékesíteni kívánnak teljes részletességgel szükséges ismerniük. Emellett az egyes határidők is kiemelt szerepet játszanak a hitelesség megteremtésében, vagyis az értékesítőknek minden megbeszélt határidőhöz szigorúan kell alkalmazniuk, máskülönben könnyen a bizalmatlanság érzetét kelthetik az ügyfélben.

Végül pedig a tanulási hajlandóságot emelnénk ki, mint a sikeres értékesítőt jellemző tulajdonságot. Ebben a munkakörben ugyanis nagy szerepet kap az önfejlesztés, azon belül is a meggyőzéssel kapcsolatos kommunikációs technikák fejlesztése, illetve a saját és a konkurens cégek termékeinek, szolgáltatásainak a lehető legmélyebb megismerése. Ez csak tanulás útján valósítható meg, amivel kapcsolatban a sikeresség érdekében mindig nyitottságot kell mutatnia az ezen a területen tevékenykedőknek. További fontos, a profi értékesítőt az amatőrtől megkülönböztető tulajdonságokért az alábbi cikket is érdemes elolvasni:

https://www.kelko.hu/mi-a-kulonbseg-a-profi-es-az-amator-ertekesito-kozott/

 

Mire számíthat az, aki értékesítői pályán helyezkedik el?

Jellemzően Győrben is alapbérrel, és teljesítmény arányos bónuszokkal kell számolnia annak, aki értékesítési pályára adja a fejét. Mivel az alapbér gyakran nem kifejezetten magas, így ezekben a munkakörökben fokozottan is törekedni kell a jó teljesítményre és a meggyőző számok produkálására. Az értékesítői pozíciókban – amint azt a korábbiakban már említettük – kifejezetten fontos tényezőt játszik a folyamatos tanulás. Jó hír, hogy ezek az elsajátított képességek (pl. hatékony verbális és nonverbális kommunikáció) nem csak a munkavégzés közben, hanem a hétköznapi életben is hasznosíthatóak. Végezetül további pozitívum a szakmát illetően, hogy a munkavégzés során számos ember megismerésére nyílik lehetőség, ami ugyancsak jól jöhet akár a későbbi karrierépítéssel, akár a hétköznapi boldogulással kapcsolatban.

Értékesítő állások

A szakmának persze vannak hátulütői is, ilyen például a sok esetben kiszámíthatatlan jövedelem. Bárkivel előfordulhat, hogy mélypontra kerül és ennek hatására a munkájában sem teljesít olyan jól. Az értékesítői munkakörök esetében sajnos ezt legtöbbször a pénztárca is megérzi. Továbbá a legtöbb cégnek vannak bizonyos számai, amelyeket teljesíteni kell az eladások tekintetében – tehát a nyomással is meg kell birkózni. Ha pedig a számokat huzamosabb időn keresztül nem sikerül hozni, az értékesítő könnyen munka nélkül találhatja magát. Legvégül pedig azt is érdemes megemlíteni, hogy ezekben a munkakörökben hard skilleket nem igazán lehet megtanulni, mivel sokkal inkább a soft skillek kerülnek előtérbe a munkavégzés során. Ez pedig az esetleges későbbi álláskeresés, pályamódosítás során gondot okozhat.

Ha mindezeket figyelembe véve az értékesítésben szeretnénk elhelyezkedni, mindenképpen látogassunk el a https://gyorallas.hu/ főoldalára, ahol akár kifejezetten az értékesítői munkakörökre szűrve is tudunk böngészni az állásajánlatok között.

 

GyorAllas.hu / N.G.