Amit a próbaidővel kapcsolatban érdemes tudni

Amit a próbaidővel kapcsolatban érdemes tudni

Egy meghirdetett pozíció elnyerése még önmagában nem garancia arra, hogy sikeresen karriert is tudunk építeni az adott vállalatnál. A munkaviszony ugyanis általában próbaidővel kezdődik, ami egyfajta teszt időszakként szolgál mindkét fél részére annak érdekében, hogy eldöntsék, valóban működni fog-e az együttműködés hosszabbtávon is. A próbaidővel kapcsolatban több félreértés is szokott keringeni a munkavállalók között, így a cikk első felében az ezzel kapcsolatos legfontosabb jogi tudnivalókat fogjuk összefoglalni. Ezt követően pedig néhány jótanáccsal is fogunk szolgálni azt illetően, hogy miként tudunk jó benyomást kelteni a munkáltatónknál és a kollégáinknál ezen időszak alatt.

A próbaidővel kapcsolatos legfontosabb jogi tudnivalók

Az egyik legalapvetőbb tudnivaló a próbaidővel kapcsolatban, hogy az a munkaviszonynak a része. Ez azt jelenti, hogy a munkáltatónak és a munkavállalónak munkaszerződésben kell megállapodnia a próbaidőről, ennek hiányában a munkavégzés nem valósulhat meg. Ily módon a több esetben alkalmazott „próbanap”, mikor a munkáltató egynapos próbamunka végzésre hívja a munkavállalót jogszerűtlennek minősül.

A próbaidő hossza szerződés szerint minimum 1 nap, maximálisan 3 hónap, illetve kollektív szerződés esetén ez az idő akár 6 hónapra is elnyúlhat. Fontos továbbá megjegyezni, hogy amennyiben a felek a próbaidő hosszát 3 hónapnál rövidebb időtartamban határozták meg, akkor egyszeri alkalommal, közös megegyezéssel dönthetnek úgy, hogy meghosszabbítják a próbaidőt. A hosszabbítás maximálisan 3 hónap lehet, kollektív szerződés esetén pedig ismételten a 6 hónapos limit érvényesül.

A munkavállalót a próbaidő alatt is megilleti a munkabér, melynek összege kizárólag azon okból kifolyólag, hogy a munkavállaló a próbaidejét tölti, nem lehet kevesebb, mint a próbaidőt követő munkabére. Természetesen vannak jogszerű módjai a próbaidőt követő fizetésemelésnek, történhet ez például a megszerzett szakmai tapasztalat okán, vagy ha a felek a próbaidő lejártát követően hosszabb munkaidőben állapodnak meg.

Fontos tudnivaló továbbá, hogy a munkavállaló akár próbaideje alatt is elmehet szabadságra, betegszabadságra, illetve a táppénz is jár neki. A rendes szabadsággal kapcsolatban viszont fontos megkötést jelent, hogy a próbaidő alatt a munkáltató nem köteles a munkavállaló kérésének megfelelően kiadni azt a hét nap szabadságot, ami felett egyébként a munkavállaló rendelkezik. A betegszabadságra és a táppénzre viszont ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint a próbaidő teljesítését követő munkavégzés esetében.

Próbaidő infók

Végezetül a próbaidő legfontosabb jogi tudnivalóinak vizsgálatakor az ezen időszak alatt történő felmondás mellett sem mehetünk el szó nélkül. Fontos, hogy a próbaidő alatt a munkaviszonyt a felek bármelyike indoklás nélkül, azonnali hatályú megszüntetheti. Erre legkésőbb a próbaidő utolsó napján van lehetősége egyik, illetve másik félnek is. A próbaidő lejártát követően a munkaviszony tartóssá válik, vagyis érvényét veszítik a próbaidővel kapcsolatos speciális rendelkezések. További információk a próbaidő legfontosabb jogi tudnivalóival kapcsolatban:

https://uzletem.hu/jogadokonyveles/probaido-a-legfontosabb-tudnivalok

Hogyan szerepeljünk jól a próbaidő alatt?

Az új dolgozók élete sohasem könnyű, hisz a pozícióval járó feladatok elsajátításának terhe, illetve a mielőbbi beilleszkedés „kényszere” meglehetősen nehézzé tehetik az első heteket. Nincs ez másképp természetesen Győrben sem, célszerű tehát arra törekedni, hogy minél jobb első benyomást keltsünk magunkról, az ugyanis enyhítheti a ránk nehezedő nyomást. Ezt több módon is megtehetjük. Például érkezzünk mindig időben, öltözékünk a munkahelyen elvártaknak megfelelő legyen. Kérdezzünk bátran a minket betanító kollégáktól és készítsünk jegyzeteket is, annak érdekében, hogy később a már elhangzott információkra ne kelljen újból rákérdezzünk.

Igyekezzünk alkalmazkodni az új munkahelyen alkalmazott munkafolyamatokhoz, vagyis ne hasonlítgassuk azokat az előző munkahelyünkön megszokottakhoz. Legyünk kezdeményezőek, merjünk bátran beszélgetésekbe bonyolódni. Különösen jó alkalom lehet erre az ebédszünet, amit tanácsos nem egyedül eltölteni. Fontos továbbá, hogy a munkánkhoz kötődő elvárásokkal is tisztában legyünk, azaz keressük azokat az alkalmakat, mikor egyértelmű iránymutatást kérhetünk a felettesünktől ezzel kapcsolatban. További jótanácsok az első hetekre vonatkozóan az alábbi cikkben:

https://www.cvshark.hu/6-tipp-probaido

Ha pedig jelenleg álláskeresőként új kihívásokra vágyunk, akkor mindenképpen nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán a legfrissebb állásajánlatok között.

 

GyorAllas.hu / N.G.