Munkahelyi irigység: így tehetünk ellene!

Munkahelyi irigység: így tehetünk ellene!

Az irigység sajnos olyan jelenség, ami sokak hétköznapjaiba jelen van, akár munkahelyi szinten is. Ha valamelyik munkatársunk esetleg irigy ránk, és ebből adódóan másként is viszonyul hozzánk az sok feszültséget eredményezhet, károsítva ezzel a munkahelyi légkört. Persze – bár nem szívesen beszélünk róla – akár velünk is előfordulhat, hogy valamilyen okból kifolyólag irigységet érzünk egyes kollégáink iránt. Fontos azonban, hogy helyén kezeljük ezt az érzésünket, mivel ebből adódóan eltávolodhatunk munkatársainktól, romolhat a megítélésünk cégen belül. Íme néhány jótanács arra az esetre, ha ránk lenne irigy valamelyik kollégánk, és arra, ha mi éreznénk ugyanezt.

Így cselekedjünk, ha ránk lennének irigyek

Az irigység hátterében gyakran az előléptetés kérdése áll. Számítanunk kell rá, hogy ha esetleg munkahelyünkön magasabb pozícióba kerülünk, az nem mindenkinek fog tetszeni és lesznek, akik összesúgnak a hátunk mögött. Ha sikerül azonosítanunk azt a személyt, aki a nemtetszésének a leginkább hangot ad a hátunk mögött, akkor a legbölcsebben akkor cselekszünk, ha egy négyszemközti beszélgetést kérünk tőle. Ha jóindulatúan állunk a helyzethez, nem mutatjuk arrogancia jeleit, akkor jó eséllyel sikerül tisztáznunk a problémát. Ellenkező esetben akár folyamodhatunk radikálisabb eszközhöz is, például azzal, ha egy meetingen mások előtt kérdezünk rá, hogy pontosan mi a problémája az előléptetésünkkel. Nagy valószínűséggel nem fogunk ésszerű magyarázatot kapni.

További gyakori, az irigységre okot adó indok szokott még lenni a bérkülönbség. Ha esetleg szóba kerülne ez a téma egy kollégával és kiderülne, hogy a cégnél eltöltött hasonló hosszúságú idő, meglévő tapasztalat és iskolai végzettség ellenére esetleg jobban keresünk, mint ő, az könnyen eredményezheti a kapcsolat elmérgesedését. Igyekezzünk tehát kerülni az ilyen jellegű, konkrét számok megnevezésével járó beszélgetéseket. Ha viszont erre mégis sor kerülne, akkor a legjobb, ha felvázolunk egy-két lehetőséget azzal kapcsolatban, hogy mi lehet az oka magasabb bérünknek. Például lehet, hogy csak ügyesebben taktikáztunk a bértárgyalás során. Persze arra ügyeljünk, hogy ne vigyük túlzásba, hisz nem tartozunk magyarázattal senkinek a bérünket illetően. Az irigység egyes jeleiről és okairól az alábbi cikk is érdekes információkkal szolgálhat:

https://hpulmannbusinesscoach.hu/irigyseg-a-munkahelyen-es-a-maganeletben/

Ezt tegyünk, ha mi magunk éreznénk irigységet

Az, hogy összehasonlítjuk magunkat másokkal egy teljesen természetesen jelenség, ugyanakkor fontos, hogy ezt bizonyos határok között tegyük, azaz ne engedjük, hogy túl sok energiát pazaroljunk erre a folyamatra. Első lépésként fel kell ismernünk azt, hogy irigyek vagyunk valakire, ugyanis enélkül nem tudunk elkezdeni foglalkozni a problémával és orvosolni azt. Fontos továbbá, hogy önkritikát gyakoroljunk, vagyis őszintén és objektívan értékeljük ki, hogy mi mit tettünk például egy előléptetésért, és mit tett az a kolléga, aki végül elnyerte a magasabb pozíciót.

Irigység a munkahelyen

Ezenkívül jó, ha már csírájában elfojtjuk annak lehetőségét, hogy esetleg elterjedjen rólunk, hogy irigykedünk munkatársunk sikerére. Éppen ezért gratuláljunk neki, ismerjük el teljesítményét és biztosítsuk támogatásunkról. Tanúsítsunk tehát olyan magatartást, amelyet fordított esetben mi is elvárnánk.

Végül pedig lépjünk a tettek mezejére és igyekezzünk tanulni azoktól, akikre irigyek vagyunk. Munkabírásuk, munkavégzési módszereik átvételével könnyen lehet, hogy a mi sikerünk sem várat sokáig magára. Emellett fordítsunk időt önmagunk képzésére, hisz az nem csupán a munkahelyi, hanem a teles munkaerőpiacra vonatkozó értékünket növelni fogja. Ezzel a témakörrel az alábbi cikk foglalkozik részletesebben:

https://gyorallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/960/noveld-a-munkaeropiaci-erteked-kepezd-magad-folyamatosan

Ha pedig az irigység valamelyik oldalról, tehát a munkatársaink vagy a saját oldalunkról túlzó méreteket öltene, lehet hogy ideje elgondolkodnunk a váltáson. Ehhez pedig jó lehetőséget nyújthatnak a https://gyorallas.hu/ főoldalán található nyitott pozíciók.

 

GyorAllas.hu / N.G.