Fontos tudnivalók a részmunkaidős foglalkoztatásról

Fontos tudnivalók a részmunkaidős foglalkoztatásról

Különböző élethelyzetekből adódóan nem mindenki szeretne vagy nem mindenki tud főállásban munkát vállalni. Ilyenkor jó lehetőség lehet a részmunkaidős foglalkoztatás. A részmunkaidős munkaviszony alapjaiban nem sok mindenben különbözik a teljes munkaidőre létrejövő munkaviszonytól, ugyanakkor vannak bizonyos eltérések, melyekkel munkavállalóként is érdemes tisztában lennünk. A következőkben tehát a részmunkaidős foglalkoztatás lesz terítéken, bemutatjuk a legfontosabb jogszabályi tudnivalókat, továbbá szót ejtünk az ily módon történő munkavégzés előnyeiről és győri lehetőségeiről is.

Jogi tudnivalók

A részmunkaidős foglalkoztatásról a feleknek (munkáltató és munkavállaló) írásban kell megállapodniuk, ami leggyakrabban munkaszerződés formájában történik. Ebben meg kell határozniuk a részmunkaidő mértékét, ami – részmunkaidős mivoltából kifolyólag – értelemszerűen rövidebb, mint az általános teljes napi 8 órás munkaidő. Fontos tudnivaló továbbá, hogy a részmunkaidőnek nincs meghatározott minimum óraszáma, így elméletben az is előfordulhat, hogy valakit heti 1 órás munkavégzésre jelentenek be – persze ez elég ritka, mivel ezzel sem a munkavállaló, sem pedig munkáltató nem jár jól.

Előfordulhat ezenkívül az is, hogy a munkáltató és a munkavállaló a teljes napi 8 órás munkaidő helyett rövidebb munkavégzésben állapodik meg, ennek ellenére azt így is teljes napi munkavégzésnek tekinti, azaz nem részmunkaidős foglalkoztatásnak. Fontos tehát, hogy a részmunkaidős foglalkoztatást ne keverjük össze a rövidebb teljes napi munkaidővel. Utóbbi esetben ugyanis a munkavállaló teljes bért kap, míg részmunkaidős munkaviszony esetén a dolgozót a teljes munkaidőhöz viszonyított időarányosan kevesebb bér illeti meg.

A szabadság kérdésében érdemes megjegyezni, hogy a részmunkaidős foglalkoztatottnak ugyanannyi szabadság jár, mint egy teljes munkaviszonyban alkalmazottnak. A távolléti díj viszont értelemszerűen ezesetben is arányosan kevesebb lesz. A cafetériával kapcsolatban sem mutatkoznak különbségek. Ez azt jelenti, hogy az egyenlő bánásmódnak a követelménye alapján a részmunkaidőben foglalkoztatott dolgozó nem szenvedhet hátrányt cafeteria és béren kívüli juttatások tekintetében sem.

Végezetül pedig a nyugdíjra vonatkozó szabályokat is érdemes tisztázni a részmunkaidős foglalkoztatással kapcsolatban, ami annyit tesz, hogy a részmunkaidős dolgozónak nem kell többet dolgoznia az öregségi nyugdíjjogosultsághoz. Ez alól kivételt képez, ha ez idő alatt a jövedelme a minimálbérnél kevesebb, mivel akkor szolgálati és biztosítási időként csak a jövedelmének a minimálbérhez mért arányos időtartama vehető figyelembe. További információk a részmunkaidős foglalkoztatással kapcsolatos jogi tudnivalókról:

https://kocsisszabougyved.hu/a-reszmunkaido-5-legfontosabb-tudnivaloja/

Milyen előnyei vannak a részmunkaidős munkavégzésnek?

Sokaknak meggyűlik a baja a munkaerőpiacon való elhelyezkedéssel, és időbe telik míg megtalálják azt a munkát, amiben kitudnak teljesedni és amit szívesen is csinálnak. Ezen időszak átvészelésére lehet alkalmas egy részmunkaidős állás, hisz így a munkavállaló egyszerre dolgozik, tehát jövedelemre tesz szert, továbbá a munkakeresésre is teljes erőbedobással tud koncentrálni. Emellett fontos tényező az is, hogy így lyukak sem keletkeznek a önéletrajzában, elvégre nem köteles feltüntetni, hogy hol dolgozott teljes állásban és hol csak részmunkaidőben. Az önéletrajzban feltüntetendő fontos, és mindenképpen kerülendő dolgokról egyébként ezekben a cikkekben írtunk részletesebben:

https://gyorallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/938/a-sikeres-allaskereses-kulcsa-egy-jol-osszerakott-oneletrajz

https://gyorallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/978/ezekrol-a-dolgokrol-ne-irjunk-az-oneletrajzban

Részmunkaidős állások előnyei

A részmunkaidős munkavállalás továbbá alkalmas lehet a tapasztalatszerzésre is, ami növelheti a dolgozó értékét a munkaerőpiacon, illetve megkönnyítheti későbbi, teljes munkaidőben történő elhelyezkedési szándékainak megvalósítását. Sőt, akár részmunkaidős állásban is lehet kapni a munkáltatói ajánlást, ami ugyancsak jól jöhet az álláskereséskor.

Részmunkaidős állások Győrben

Részmunkaidős állásokba a győri álláshirdetéseket böngészve is belefuthatunk. Jellemzően ezek fizikai munkákhoz, szakmunkákhoz kötődnek. Több hirdetést is találhatunk például áruházi dolgozó pozíciókra, olyan munkáltatóknál, mint az Aldi, Tesco, Penny Market vagy SPAR. Érdemes tehát ezen cégek karrieroldalaira vetni egy pillantást. Ezenkívül akár szellemi munkavégzésre is van lehetőség részmunkaidőben: könyvelőket, különböző IT-s szakembereket gyakran alkalmaznak ilyen feltételek mellett akár Győrben is – bár való igaz, hogy ezen pozíciókhoz sokszor többéves tapasztalat szükséges.

Mindemellett további lehetőségekért érdemes ellátogatni a https://gyorallas.hu/ főoldalára is, ahol szintén bele lehet futni néhány részmunkaidőre vonatkozó álláshirdetésbe.

 

GyorAllas.hu / N.G.