Útmutató a sikeres pályamódosításhoz

Útmutató a sikeres pályamódosításhoz

Manapság az már egyáltalán nem ritka, hogy valaki karrierje során pályát módosítson. Történjen ez kényszerből vagy saját akaratunkból, a pályamódosítás során számos nehézséggel szembesülhetünk. Már maga a döntés meghozatala sem egyszerű, végtére ha már kitanultunk egy szakmát és tapasztalatot is szereztünk benne, azt nem dobjuk el egykönnyen a teljesen ismeretlenért. A következőkben ezt fogjuk hosszabban kivesézni, vagyis bemutatjuk, hogy miként juthatunk el egy gondolattól a megvalósításig, és mik azok a lépések, amelyeket mindenképpen eszközölnünk kell, ha sikeresen szeretnénk pályát módosítani.

Tervezzünk

A pályamódosítás sikeres véghezviteléhez elengedhetetlen a tervezés. Határozzuk meg, hogy milyen irányba szeretnénk orientálódni, majd ehhez mérten alakítsuk a következő lépéseinket. Persze ezt kimondani sokkal könnyebb, mint megvalósítani, ennek teljesítéséhez ugyanis magasfokú önismeretre is szükségünk lesz. Tudnunk kell például, hogy karrier tekintetében mi jelenti számunkra a legfőbb inspirációt. Fontos, hogy ezt a témakört alaposan járjuk körbe és ne legyünk csőlátásúak.

Sajnos hajlamosak lehetünk például kizárólag az anyagiak tekintetében vizsgálni az egyes lehetőségeinket, ugyanakkor kizárólag erre alapozni egy karriertervet meglehetősen veszélyes és akár a kiégésünket is eredményezheti. Egy munka esetében nem szabad utolsó szempontként tekinteni arra, hogy menyire áll közel hozzánk az adott hivatás, mennyire tudunk kiteljesedni benne. Ha csak a pénz a mozgató rugó, akkor jó eséllyel pár évet követően újra a pályamódosítás nehézségeivel kell megküzdenünk.

További fontos lépés annak megvizsgálása is, hogy jelenlegi kompetenciáink, szakmai tapasztalataink birtokában milyen területen és mekkora valószínűséggel leszünk képesek elhelyezkedni. Hiába tervezünk például munkát vállalni az IT-szektorban, ha semmilyen releváns végzettségünk vagy ehhez kapcsolódó munkatapasztalatunk nincsen. Ekkor azt kell végig gondolnunk, hogy milyen módon tehetünk szert a megcélzott iparággal kapcsolatos szakmai tudásra. Dönthetünk akár az önfejlesztés mellett, de némiképp talán hatékonyabb, ha valamily intézmény által kínált tanfolyam lehetőségével élve képezzük magunkat. Kortól függetlenül ne féljünk visszaülni az iskolapadba, manapság már a „lifelong learning” paradigmájának időszakát éljük, így sehol – természetesen Győrben sem – néznek ránk furcsán, ha esetleg középkorúként vagy idősebbként döntenénk a tanulás mellett:

https://gyorallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/960/noveld-a-munkaeropiaci-erteked-kepezd-magad-folyamatosan

Tegyük meg az első lépéseket

Ha minden tervezéssel kapcsolatos lépést megtettünk, megkezdhetjük terveink megvalósítását is. Több módszer is rendelkezésünkre állhat az álláskereséshez, példának okáért vegyük mindjárt a legegyértelműbbet, vagyis az álláskeresői oldalakon keresztül történő pályázást. Ehhez készítsünk a megcélzott pozícióra szabott önéletrajzot és motivációs levelet. Ha problémáink lennének azzal kapcsolatban, hogy ezt miként tegyük, mindenképpen olvassuk el az alábbi két cikket:

https://gyorallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/938/a-sikeres-allaskereses-kulcsa-egy-jol-osszerakott-oneletrajz

https://gyorallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/949/kovetendo-szabalyok-a-motivacios-level-megirasakor

Karrierváltás

Az álláskereső platformokon túl figyeljük a közösségi médiában felbukkanó lehetőségeket is, különös tekintettel a LinkedIn-re. Ez az oldal kifejezetten a munkavállalók kapcsolatteremtésének a céljából megalakult platform, ahol kvázi az önéletrajzunk képezi a profilunkat. A kapcsolati háló kiépítése mellett pedig akár itt is jelentkezhetünk állásokra. Ha pedig már a kapcsolati hálónál tartunk fontos, hogy ne kizárólag az online térre koncentrálódjunk, hanem a hagyományos módon is építsük hálózatunkat. Járjuk szakmai konferenciákra, előadásokra vagy bármilyen eseményre, ahol megismerhetünk olyan emberekkel, akik elősegíthetik pályamódosításunkat.

Maradjunk kitartóak

Ne feledjük a pályamódosítás alapvetően sok kihívással és kockázattal járhat. Ha viszont ez mellett döntöttünk, akkor tartsuk is magunkat előzetes elképzeléseinkhez. Készüljünk rá, hogy az esetleges állásinterjúkon biztosan rákéreznek majd, hogy mi az oka a váltásnak, és hogy mi okból szeretnénk kipróbálni magunkat egy új területen. Dolgozzunk ki ezekre a kérdésekre összeszedett, világos gondolatmeneten alapuló válaszokat, és akkor se keseredjünk el, ha az első próbálkozásaink alkalmával nem járunk sikerrel. Könnyen lehet, hogy épp a következő alkalom hozza meg az áttörést.

Ha pedig a legfrissebb álláspiaci lehetőségekre vagyunk kíváncsiak, mindenképpen nézzünk körül a https://gyorallas.hu/ főoldalán!

 

GyorAllas.hu / N.G.